جعبه تقسیم :

­­­­­­درانواع سيم كشي هاي روكاروتوكار براي انشعاب مدارهاي الكتريكي فرعي ازمدار اصلي براي فضاهاي مختلف ساختمان از وسايلي بعنوان محل انشعاب يا ترمينال استفاده مي شود كه به آنها جعبه تقسيم گفته مي شود.

اين وسايل در دونوع روكارو توكار ودر شكل ها و با جنس هاي مختلف ساخته شده وبه كار مي روند. جعبه تقسيم ها محل اصلي ارتباط اجزاي الكتريكي يك مدار بوده و ابتدا جريان برق وارد اين وسايل مي شود.

سيم هاي ورودي به جعبه تقسيم دريك مدار تكفاز عبارتند از: فاز، نول و ارت

فنر سیم کشی :

براي عبور دادن سيم ازداخل لوله هاي توكار ازفنر مخصوص سيم كشي استفاده مي شود. اين فنر از يك نوار نازك فولادي درست شده كه به يك سر آن يك گوي فلزي وبه انتهاي ديگر آن يك قالب فلزي متصل است.

هنگام سيم كشي ، فنر را از طرف گوي وارد لوله نموده ، پس از عبور دادن آن ازلوله وخارج كردن گوي ازداخل قوطي (جعبه تقسيم، كليد، پريزو...)، تعداد سيم هاي را كه بايد از داخل لوله عبور كند به قلاب طرف ديگر وصل مي كنند سپس با كشيدن گوي سيم ها را از داخل لوله عبور مي دهند.

لوله هاي سيم كشي توكار (خرطوم) :

در سيم كشي هاي توكار به منظور تعيين مسير عبور سيم ها و محافظت از سيم هايي كه در داخل ديوار عبور داده شده اند ، از لوله هاي پلاستيكي (خرطومي  يا صاف)، استفاده مي شود. معمولاً دوسر لوله ها به قوطي هاي انشعاب يا اجزاي مدار از قبيل كليد، پريزو... ختم مي شود تا پس از پوشيده شدن سطح روي ديوار ، به وسيله فنر سيم كشي  بتوان ارتباط بين اين قطعات را با عبور دادن سيم ها از داخل لوله هاي بين آنها به هم برقرار نمود.

 

ترمینال ها :

 مورد مصرف : برای اتصال سیم ها به هم به وسیله پیچ می باشد وعموماً درتابلوهای توزیع مورد استفاده قرار می گیرد ووظیفه آن اتصال برق به تابلو وخروج برق به مصرف کننده ها است.

ساختمان ترمینال : ازدو قسمت هادی وعایق تشکیل شده است. قسمت هادی آن مانند یک بوش بوده که دوطرف آن، دوسوراخ قلاویز شده دارد که به وسیله پیچ می توان سیم را درداخل آن محکم کرد ، قسمت عایق آن که روی قسمت هادی راکاملاً می پوشاند وجنس عایق آن از کائوچو ، پلاستیک ویا چینی است.

ترمینال هل عموماً به صورت شاخه های دوازده خانه ای ویا به صورت تکی بوده که درداخل ریل ترمینال کنار یکدیگر قرار گرفته واز طرفین محکم می شوند.

جنس عایق : به رنگ های سیاه، سفید، خاکستری، یا زرد می باشد.

ترمینال ها ازنظر اندازه وآمپر مجاز برابر استاندارد سیم ها انتخاب می شوند.

 

فیش ها و سر سیم ها :

 مورد مصرف : دربعضی ازاتصالات دستگاه های الکتریکی به جای پیچ از فیش استفاده می شود. فیش ها به سیم ها پرس ویا لحیم می شوند، تا عمل اتصاال راحت تر انجام شود. دراین گونه موارد مقاومت محل اتصال به کمتریم مقدار تقلیل پیدا می کند.

جنس فیش و سرسیم : جنس فیش ها از هادی آلومینیوم ، برنج ویا مس انتخاب می شوند.

فیش و یا سر سیم : باتوجه به استاندارد سیم ها انخاب می شوند.

نوار چسپ (لنت برق) :

مورد مصرف : جهت عایق بندی اتصالات سیم ها به کارمی رود. وقتی دو یا چند سیم را به هم اتصال می دهند قسمت هادی بدون روپوش ان را به وسیله نوار چسپ عایق بندی می کنند.

جنس وساختمان نوار چسپ : ازنوار نازک پلاستیک به پهنای 4/3 اینچ یا 19 میلیمترساخته شده که ازیک طرف به مواد چسبنده آغشته بوده تا هنگام عایق بندی روی هم چسبیده شده وباز نشود.

رنگ نوارچسپ : سیاه، سفید، زرد، قرمز، آبی ، سبز می باشد.

 بست دوپايه :

 براي نصب سيم ها در سيم كشي توكار روي ديوار و... استفاده مي شود.

 

+ نوشته شده توسط گ.آ.حرفه وفن در شنبه ۵ آذر۱۳۹۰ و ساعت 15:4 |

الکترونیک مطالعه و استفاده از وسائل الکتریکی ای می باشد که با کنترل جریان الکترون ها یا ذرات باردار الکتریکی دیگر در اسبابی مانند لامپ خلا و نیمه هادی ها کار می کنند. مطالعه محض چنین وسائلی ، شاخه ای از فیزیک است، حال آن که طراحی و ساخت مدارهای الکتریکی جزئی از رشته های مهندسی برق، الکترونیک و کامپیوتر می باشد.
 سالهاست که واژه" الکترونیک" به طور مکرر در میان مردم استفاده می شود به طوریکه هر شخصی برداشت انفرادی خود را از این علم ویا موارد کاربردی آن مطرح می کند ، اما به صورت کلی عمدتا تعاریف و برداشتهایی که از این واژه عنوان می شود کامل نبوده و برداشتهای ظاهری عملا نمی تواند اهمیت و نفوذ روز افزون الکترونیک را در ارتباط باصنایع گوناگون بیان کند. "الکترونیک" به طیف گسترده ای از الکتریسیته اطلاق می شود که با حرکت الکترونها در انواع مدارات نیمه هادی سر و کار دارد . اختراع ICها سبب آن شده است که دگر گونی های فراوانی در این علم پدیدار گشته و سیستمهای مدرن الکترونیکی از جمله مدارهای کنترل از راه دور ، ماهواره های فضایی ، رباتها و ... را پدید آورد.
 در حال حاضر الکترونیک کلید فتح شگفتیهای جهان است و با تمام علوم و فنون موجود به نحوی پیوند خورده است . از وسائل ساده خانگی تا پیچیده ترین تکنیک های فضایی همه جا صحبت از تکنولوژی فراگیر الکترونیکی است و امروز صنعت مدرن بدون الکترونیک و تکنولوژی های وابسته به آن عملا مطرود و از کار افتاده است .
 پیشرفت علم الکترونیک و وسعت حوزه عملکرد آن امروز بر همگان روشن است. علاوه بر وسائل الکترونیکی از جمله دستگاههای مخابراتی مثل رادیو ،تلویزیون ، ضبط صوت و تصویر ،انواع وسائل پزشکی ، صنعتی ،نظامی ، در دیگر وسائل غیر الکترونیکی هم ، کمتر وسیله ای را می توان یافت که الکترونیک در آن دخالتی نکرده باشد. از جمله در اتومبیل و صنایع حمل و نقل ، وسائل خانگی مثل ماشین لباسشوئی ،جاروبرقی و امثال آن نقش الکترونیک بسیار فعال و جالب توجه شده است.
 با توجه به این مختصر می توان نتیجه گرفت که امروزه ، دیگر الکترونیک علم و یا تخصص ویژه افرا تحصیلکرده دانشگاهی و متخصصین این رشته نیست و بر همه افرادی که به نحوی با امور فنی درگیرند لازم است به فراخور حرفه خویش از این رشته اطلاعی داشته باشند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط گ.آ.حرفه وفن در دوشنبه ۶ مهر۱۳۸۸ و ساعت 23:52 |
انبردست


وسيله اي است براي صاف كردن، تابانيدن سيم ها به يكديگر ودربعضي از موارد قطع كردن سيم به كار مي رود، اين وسيله يكي ازمهمترين ابزارهاي برق كاري است كه فك هاي پهني دارد به گونه اي كه سطح داخلي آن آج دار است ودرپهلوي هرفك يك لبه برنده قرار دارد. دم انبردست معمولاً كند است و روي دسته هاي آن (كه معمولاً فلزي هستند)، براي جلوگيري از برق گرفتگي باروپوش عايق پوشانيده شده است.
درمواردي كه سيم چين وسيم لخت كن دردسترس نباشداز اين وسيله جهت قطع ولخت كردن سيم استفاده مي شود. براي لخت كردن سيم ابتدا با لبه هاي برنده آن روپوش سيم را قطع مي كنند به طوري كه به مفتول سيم آسيبي نرساند، سپس روپوش را با فك هاي آج دار ازروي مفتول بيرون مي كشند. براي لخت كردن سيم هايي كه روپوش آنها سفت است ابتدا آنها را بين دوسطح صافي كه درپشت محور انبردست است گذاشته وپس ازله كردن روپوش آن را جدا مي كنند.
براي كارهاي الكتريكي درولتاژهاي مختلف از انبردست هاي مخصوص با درجه عايقي مناسب استفاده مي شود.


+ نوشته شده توسط گ.آ.حرفه وفن در شنبه ۱۹ بهمن۱۳۸۷ و ساعت 22:22 |